Progeria

Progeria Driclor ulotka

Pełna nazwa choroby to zespół progerii Hutchinsona-Gilforda. Progeria to zespół chorobowy o podłożu genetycznym, który prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się. Pierwsze symptomy choroby widoczne są u dzieci, które osiągnęły drugi rok życia.

W tym okresie można już zaobserwować, że dziecko nie osiąga odpowiedniego dla tego wieku wzrostu i dodatkowo zaczyna łysieć. Również na tym etapie choroby dziecko ma napiętą, sztywną skórę.

U dzieci z progerią o wiele później niż u rówieśników zaczynają rosnąć zęby. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, nos wydaje się jakby ściągnięty, a policzki się zapadają, gdyż doszło do utraty tkanki tłuszczowej.

Z tego samego powodu mogą powstawać owrzodzenia na stopach. W dalszym etapie choroby stawy zaczynają sztywnieć i dziecko ma problemy z poruszaniem się, a czasem dochodzi nawet do zaniku mięśni. Dzieci z progerią mają charakterystyczną dużą czaszkę, nieproporcjonalną do reszty ciała.

Dzieci dotknięte progerią najczęściej dożywają 13 roku życia. W ich przypadku każdy rok życia można mnożyć razy 10, gdyż tak szybko następują zmiany w ich organizmie. O ile ciało rozwija się w nieprawidłowy sposób i nadmiernie starzej, tak umysł rozwija się w normalnym tempie, jak ma to miejsce u zdrowych dzieci.

Przyczyną zgonu są zazwyczaj choroby układu krążenia np. zawał serce lub udar mózgu. Dziecko, którego umysł jeszcze jest niedojrzały, a ciało zbyt szybko się zestarzało, umiera w wieku ok. 13 lat z takich samych przyczyn jak 60-70 latkowie.

W przypadku progerii nie opracowano skutecznego leku, który zapobiegałby chorobie lub też leczył jej objawy i powodował całkowity powrót do zdrowia. W przypadku małych pacjentów, którzy przedwcześnie się starzeją wdrażana jest tylko fizjoterapia, która ma na celu zapobiegać przykurczom mięśni i tym samym umożliwić zachowanie sprawności ruchowej na dłużej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *