Alergia na wodę

BUDERHIN

Alergia na wodęTo dość nieprawdopodobne schorzenie, ale jednak możliwe. Uczulenie na wodę pojawia się u niewielkiej części populacji. W wyniku kontaktu skóry z wodą, a dokładniej z niektórymi związkami w niej zawartej np. chlorem, pojawia się reakcja uczuleniowa. W miejscu, w którym ciało miało kontakt z wodą, skóra zaczyna swędzieć, piec i czasem pojawiają się bąble.

Nie stwierdzono jeszcze dokładnie, co wywołuje tego rodzaju reakcję alergiczną. Jednak uczulenie pojawia się w wyniku kontaktu z wodą zanieczyszczoną np. metalami ciężkimi lub też wcześniej wspomnianym chlorem lub fluorem.

W celu sprawdzenia czy jesteśmy uczuleni na samą wodę czy też substancję, która ją zanieczyszcza, należy przeprowadzić prosty eksperyment. Przykładowo jedną część ciała można oblać wodą z kranu, a drugą wodą destylowaną.

Jeśli na obu częściach ciała pojawi się reakcja alergiczna, wiemy już, że mamy do czynienie z tzw. pokrzywką skórną, która jednoznacznie wskazuje na to, że jesteśmy uczuleni na samą wodę.

Reakcja alergiczna pojawia się do 15 minut po kontakcie z wodą i może zostać wywołana także przez pot i łzy, zarówno własne jak i cudze. Pokrzywka skórna jest niebywale rzadkim schorzeniem, które do tej pory odnotowano u 30 osób na całym świecie.

Leczenie alergii na wodę jest dość trudne do przeprowadzenia. W głównej mierze stosowane są kremy i maści chroniące skórę. Również powinno się unikać kontaktu z wodą, co nie do końca jest możliwe.

Chory nie może się zbyt często kąpać, ale w celu zachowania higieny musi się chociaż podmywać. Oczywiście w deszczowe dni musi uważać na siebie, aby nie zmoczyły go krople deszczu i ograniczyć wysiłek i aktywność fizyczną do takiego stopnia, aby nie mógł się spocić.

W celu poprawy jakości życia chorego lekarze przepisują mu leki antyhistaminowe, które u niektórych pacjentów zmniejszały objawy choroby lub też eliminowały całkowicie reakcje alergiczne. W przypadku pacjentów, u których choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium, stosuje się kapsaicynę, beta blokery oraz maści sterydowe.

Niestety, naukowcom nie udało się jeszcze określić, dlaczego dochodzi do reakcji alergicznej w kontakcie z wodą. Zatem pozostaje jedynie leczenie przyczyn tego schorzenia.