Syndrom Moebiusa

Syndrom Moebiusa Panadol Baby opinie

Choroba określana także jako zespół Moebiusa dotyczących wad wrodzonych o podłożu  neurologicznych. Osoby, które dotknęła ta choroba, są niezdolne do jakiejkolwiek mimiki.

Nie są w stanie się uśmiechać, mrużyć oczu lub poruszać nimi, a także nie mogą marszczyć brwi. Można powiedzieć, że ich twarz jest sparaliżowana. Przyczyną zespołu Moebiusa jest niedostateczny rozwój nerwów czaszkowych, a dokładnie szóstego i siódmego nerwu czaszki.

To właśnie one, o ile są w pełni rozwinięte, umożliwiają pełne i niezaburzone ruchy twarzy oraz boczne ruchy oczu. Choroba tak samo może dotyczyć mężczyzn i kobiet, a czasem choruje nawet kilka osób w rodzinie. Według szacunków lekarzy na chorobę zapada maksymalnie 30 osób na każdy milion urodzeń.

Do pierwszych objawów choroby, które można zaobserwować zaraz po narodzinach dziecka jest to, że nie jest ono w stanie ssać piersi matki. Niektóre noworodki mają także skośne oczy, zdeformowany język, szczęki, zrośnięte palce lub też nie mają palców u nóg i rąk.

Do tych objawów mogą dojść kolejne, w późniejszym okresie rozwojowym. Wówczas mogą wystąpić problemy z mówieniem, słuchaniem oraz trudności w przyjmowaniu i przełykaniu pokarmu.

Niestety nie ma opracowanego skutecznego leku, który zapobiegałby występowaniu tej choroby, czyli uszkodzeniom nerwów czaszkowych. Obecnie możliwe jest jedynie leczenie chirurgiczne. Podczas operacji lekarze są w stanie rozdzielić złączone palce oraz korygować kształt oczu, ust, żuchwy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *