Syndrom Alicji w Krainie Czarów

Syndrom Alicji w Krainie Czarów Aerosonit ulotka

Schorzenie o dość ciekawej nazwie, które związane jest z zaburzeniami psychosensorycznymi. Po raz pierwszy zostało opisane w latach 50. ubiegłego wieku w oparciu o przypadek siedmiu pacjentów, którzy wskazywali na zmiany swojego ciała. Schorzenie zostało dokładnie zdiagnozowane w 1952 roku przez C. W.  Lippmana, a trzy lata później nazwane przez psychiatrę J. Todda.

Osoba cierpiąca na zespół Alicji w Krainie Czarów jest przekonana o tym, że jej ciało lub jego poszczególne części są za duże w stosunku do otoczenia. Objawy choroby, czyli halucynacje i iluzje percepcji najczęściej występują o poranku, chwilę po przebudzeniu się. Schorzenie najczęściej dotyczy dzieci w wieku 5-10 lat. Rzadziej schorzenie można zaobserwować u dorosłych.

Wśród głównych objawów choroby można wymienić m.in. zaburzenia w postrzeganiu wzrokowym. Chory ma wrażenie, że otaczające go przedmioty znajdują się bliżej lub dalej od niego, są większe albo mniejsze, niż jest naprawdę.

Do tego dochodzą zaburzenia w postrzeganiu siebie, własnego ciała, które zdaje się być choremu o wiele większe niż jest rzeczywiście. Chory ma także wrażenie, że czas gwałtownie przyspiesza lub nagle zwalnia, a przestrzeń się rozszerza lub kurczy.

Jest on także przekonany o tym, że ktoś go śledzi i odczuwa silny lęk. Również dochodzi do sytuacji, kiedy chory ma problem z prawidłowym odbiorem dźwięków. Ma on bowiem wrażenie, że dochodzą one z daleka lub są bardzo głośne.

Lekarze są zdania, że przyczyna choroby może tkwić w klasycznych migrenach z aurą, padaczce płatu skroniowego lub jest wywoływana obecnością wirusa Epstiena-Barr, który to może prowadzić do mononukleozy zakaźnej.

Niestety na świecie jest nie ma zbyt wielu specjalistów, którzy zajmują się tym schorzeniem. Z tego względu nie został jeszcze opracowany w pełni skuteczny lek, który niszczyłby chorobę już w zarodku. Dlatego też wdrażane jest leczenie, które pomniejsza objawy choroby. Pacjentom w tym celu przepisywane są popularne środki, które łagodzą ataki migreny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *