Albinizm

Albinizm pasta wybielająca jaką jest Sensodyne Whitening poraża swoją skutecznością

Albinizm czyli inaczej bielactwo, spowodowane jest brakiem pigmentu w skórze, włosach oraz tęczówce oka. Podłoże bielactwa tkwi w mutacji genetycznej, która prowadzi do produkcji niedostatecznej ilości melaniny przez organizm.

Albinos zatem ma bardzo jasną skórę, która może przyjmować niemal biały odcień. Włosy, brwi, rzęsy także mają taki kolor. Natomiast oczy u albinosów zazwyczaj są szare, jasnoniebieskie lub zielone.

Rzadko kiedy rodzą się osoby, których oczy mają barwę czerwoną lub fioletową, jak to przyjęło się uważać. Czerwona barwa oka jest spowodowana prześwitami naczyń krwionośnych i wówczas prawdziwa jego barwa jest zamaskowana.

Możemy mówić o bielactwie wrodzony, które dziedziczone jest w sposób autosomalnie recesywny. Tym samym albinizm ujawnia się u dziecka, ale gen odpowiadający za chorobę, musi zostać odziedziczony po matce i ojcu.

Dziecko zaraz po urodzeniu ma bardzo jasną skórę, która swym odcieniem przypomina róż. Wynika to z tego, że przez skórę prześwitują naczynia krwionośne. Noworodek jest nadwrażliwy na światło, gdyż nie ma odpowiedniej bariery ochronnej na skórze w postaci melaniny. Zatem na jego ciele pojawiają się rumienie i pęcherze. Włosy noworodka mają biało-złotawy odcień, źrenice oczu są czerwone, a tęczówki różowe.

Leczenie albinizmu ma charakter profilaktyczny. Albinosi powinni unikać zbyt długiego przebywania na słońcu i chronić skórę specjalnymi preparatami i maściami. Bardzo istotne jest również regularne kontrolowanie stanu skóry, aby na podstawie jej obserwacji móc określić, czy nie doszło do zmian nowotworowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *